Actualitate

Ce vrei să-mi spui, Doamne, prin ceea ce mi se întâmplă acum

Ce vrei să-mi spui, Doamne, prin ceea ce mi se întâmplă acum?

131

Mulțumită suferințelor am învățat, de exemplu, să nu fiu atât de legat de lucruri și de persoane (inclusiv de partener, de copii, de părinți), cu toate că mă bucur din plin de prezența lor.

Totul trece.

Noi înșine am venit pe pământ fără nimic și tot fără nimic vom pleca. Nu va conta decât dacă vom fi făcut călătoria pentru care ne-am născut. Și, după cum spun mereu, trebuie să învățăm să nu ne mai punem întrebarea: „De ce tocmai eu?”, ci s-o înlocuim cu: „Ce vrei să-mi spui, Doamne, prin ceea ce mi se întâmplă acum?”

Am mai învățat și că viața este grea pentru toți, că problemele nu pot fi evitate și că numai înfruntându-le creștem în demnitatea noastră de oameni.

Am învățat că tocmai în momentele grele se cunoaște adevărata natură a unui om. Și că adevărata responsabilitate a unei ființe umane este să-și asume propria suferință.

Din Valerio Albisetti, Să râdem cu inima – o metodă simplă pentru a trăi mai senin, traducere de Luminița Cosma, Editura Pauline, București, 2004, p. 45


Articole Asemănătoare
504

Numai dracul nu se poate mântui!

Există vreo categorie de oameni care nu se pot mântui? Dragă, numai dracul nu se poate mântui. Acesta-i răspunsul. Deci nu mai puneţi nici o întrebare de felul acesta. Condiţia este să se pocăiască. Dacă a omorât o mie de oameni, se spovedeşte, se căieşte, plânge, Dumnezeu îl iartă. Jertfa de pe Golgota s-a făcut […]

Articole postate de același autor
179

Studenții USM în discuții sufletești cu slujitorii

Miercuri, 5 aprilie, au avut loc câteva întâlniri de suflet la Universitatea de Stat din Moldova. Împreună cu decanii, profesori și studenți de la Facultățile de Drept și de Istorie și Filosofie, au fost purtate discuții la tema postului și la pregătirile către sărbătătoarea Învierii Domnului. Drept invitați au fost doi slujitori din Iași, arhim. […]