Actualitate

Arhiepiscopul Ieronim a oficiat o slujbă de pomenire pentru victimele incendiilor din Grecia

346

Ca urmare a celor mai devastatoare incendii din Grecia din ultimii zece ani care au cauzat moartea a peste 80 de persoane, Preafericitul Părinte Ieronim, Arhiepiscopul Atenei și al întregii Elade, a oficiat miercuri dimineață o slujbă de pomenire pentru odihna sufletelor celor care şi-au pierdut viaţa în incendii.

Slujba a avut loc la Catedrala Mitropolitană din Atena.

„Cu toții trăim ore tragice”, a declarat Arhiepiscopul Atenei potrivit site-ului oficial al arhiepiscopiei.

„Ceea ce se spune că Grecia întreagă plânge este o realitate. Am venit aici să ne rugăm pentru sufletele oamenilor care s-au pierdut și să îi consolăm pe cei care se află în situație dificilă”.

„În aceste momente tragice trebuie să încercăm toți să ne unim forțele cu semenii noștri”.

Sursa: www.basilica.ro


Articole postate de același autor
50

Cât de minunat ajunge să vadă totul acela care se curăţeşte mereu!

Sufletele curate sunt gata să-şi recunoască şi vinovăţii pe care nu le au. Sunt gata să-şi ceară iertare şi pentru păcatele pe care nu le-au făcut; sunt gata să-şi spele şi ceea ce nu şi-au întinat, fiindcă smerenia lor îi face să creadă că oricând ar putea să facă şi ei aşa ceva şi nu tăgăduiesc niciodată că […]