Actualitate

Măi, spune unde ai fost ieri?

17270

Odată a venit o doamnă plângând, îi sărea rochia pe dânsa. Am întrebat-o ce s-a întâmplat și ea a spus că i se desface contractul de muncă și că are tre copii pe care nu știe cu ce o să-i crească.

I-am spus că dacă a venit la Măicuța Dommului nu i se desface contractul. A luat icoana și a dus-o acasă, iar a doua zi dimineața directorul a întrebat-o unde a fost ieri:

– De ce întrebați, domn director?

– Măi, spune unde ai fost ieri?

– Dacă tot mi se desface contractul de muncă, am fost la mănăstirea Hadâmbu, de unde am cumpărat o icoană.

-Măi, du-mă și pe mine că am niște greutăți de rup pământul.

Vedeți cum a ajutat Măicuța Domnului ca să nu-i desfacă contractul? Apoi mi-a dat femeia telefon și mi-a spus:”Părinte, vin acum cu domnul direcor, are greutăți mai mare ca mine”.

A venit, a luat o icoană și a plecat.

Din Maica Domnului Apărătoarea Noastră, Ed. Ordodoxia, B.2015, p.45


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
303

Dacă ne batem chiar şi pentru agheazmă…

Odată, în timp ce ținea o predică despre răbdare, un preot care venise de curând la o parohie dădu credincioșilor un exemplu: ,,Îmi aduc aminte că într-o zi, de praznicul Bobotezei, venise multă lume la biserică. Se făcuse o coadă mare la agheasmă. Eu am încercat să îi rog pe credincioși să nu se înghesuie, […]

Articole postate de același autor
276

Tema „Mergând spre Înviere” discutată cu elevii din Anenii Noi

La invitaţia diac. Ghenadie Valuţa, profesor de religie la Liceul „M. Eminescu”, or. Anenii Noi, s-a realizat o întâlnire tematică cu părintele Octavian Moşin, preşedintele ASCO. Genericul a fost „Mergând spre Înviere” şi a presupus o comunicare cu elevii claselor a VIII-a. Elevilor li s-a vorbit despre Patimile şi Învierea Domnului, despre Lumina Sfântă, ce […]